Takım Yıldızları

Mustafa Akyol tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Astronomi ve Uzay Bilimleri Seçmeli Dersi Konuları

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Takımyıldız Gökte, birbirine göre durumları her vakit aynı kalan, değişmeyen yıldızlar topluluğu. İnsanoğlu çok eski çağlardan beri gökyüzünü gözlemiş ve yıldız kürelerini belirli cisimlere ve yaratıklara benzeterek adlandırmıştır. Günümüzde gökyüzünde 88 takımyıldızı bilinmektedir. Takımyıldızları Latince birer kelimeyle adlandırılır. Milletler bu isimleri kendi lisanlarına çevirerek kullanmaktadır.

Takımyıldızları burçlar olarak da bilinmektedir. Bütün gökyüzü 88 burca bölünmüştür. Gökyüzünün kuzey ve güney yarımkürelerini kapsayan 88 alandan her biri, bir takım yıldızını meydana getirir. Her yıldız, galaksi veya gök cismi, takımyıldızlarından birinin alanı içinde bulunur. Kırk sekiz takımyıldızının adları ve konumları 17. yüzyılın başına kadar biliniyordu ve günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Geri kalan 40 takımyıldızının büyük bölümü 17 ve 18. yüzyıl astronomlarınca tarif edilmiştir. Uluslararası Astronomi Birliği (IAU)'nin 1945'teki çalışması sonucunda, bugünkü 88 takımyıldızının adı ve konumu üzerinde anlaşmaya varıldı.

Halk arasında, zodyak (burçlar kuşağı) üzerinde yer alan 12 takımyıldıza ortak olarak “burçlar” adı verilmiştir. Zodyak, gökyüzünde güneş ve başlıca gezegenlerin yolu üzerinde bulunduğu tasarlanan hayali bir kuşaktır. Burçlar kuşağı olarak da bilinmektedir.

Burçlar kuşağındaki takımyıldızlarının sınırları sabit olduğu dönemlerde, Güneşin bu takımyıldızlarının içinden geçiş tarihleri şöyledir:

Güneşin burca giriş

 

Burcun Adı ve çıkış tarihi:

 

Koç (Aries)21 Mart-19 Nisan

 

Boğa (Taurus)20 Nisan-20 Mayıs

 

İkizler (Gemini)21 Mayıs-21 Haziran

 

Yengeç (Cancer)22 Haziran-22 Temmuz

 

Aslan (Leo)23 Temmuz-22 Ağustos

 

Başak (Virgo)23 Ağustos-22 Eylül

 

Terazi (Libra)23 Eylül-23 Ekim

 

Akrep (Scorpius)24 Ekim-21 Kasım

 

Yay (Sagittarius)22 Kasım-21 Aralık

 

Oğlak (Capricornus)22 Aralık-19 Ocak

 

Kova (Aguarius)20 Ocak-18 Şubat

 

Balık (Pisces)19 Şubat-20 Mart

 

Güneşin burçlara karşı olan durumunun değişmesi yüzünden, bugün burçlardan hiçbiri kendi adıyla anılan bölgede bulunmamaktadır.

 

Ilım noktalarının yalpalamasından dolayı takım yıldızları doğuya doğru kaymış bulunmaktadır. Bu yüzden 20. yüzyılda Güneş, 1 Ocakta Oğlakta olmayıp Yay burcundadır.

 

Takımyıldız Resimleri

 

  

Burçlar Kuşağı Çarkı: 6. yüzyıldan kalan İsrail'de Beit Alpha Sinagogunda bulunan mozaik işlemeli burçları gösteren resim.

  

Koltuk takımyıldızının göz yanılsama grafiği.

  

Boğa ve Oriyon takımyıldızın gökyüzündeki görünümü.

  

1515 yılına ait bir Kuzey Gök Küre takımyıldız haritası  

Uranometria'daki Avcı takımyıldızı gravürü.

Klaudyos Batlamyus'un resmi; 16. yüzyıl modern Alman stilinde kitap kabartması

Johannes Hevelius tarafından tasarlanmış olan Boğa takımyıldızı

Avcı Takımyıldızı (Orion) haritası. Sarı kesik çizgilerle çevrilmiş kısım Avcı Takımyıldızı göstermektedir. Yıldızların oluşturduğu avcı figürü kolaylıkla görülebilmekte.