Sayfamızı Beğenin  

   
   
   

Besin Çeşitleri

Kullanıcı Değerlemesi:  / 1
Kötüİyi 
Detaylar

Besin Çeşitleri

 

 

 

Hayvansal Besinler

Hayvanlardan sağladığımız et, süt, tereyağı, yumurta, peynir gibi besinler, hayvansal besinlerdir.

 

 

Bitkisel Besinler

Ekmek, buğdaydan elde edilir. Ispanak, marul, lahana, pırasa,

enginar, patlıcan, biber, domates, fasulye, karnabahar gibi bitkilerden lezzetli yemekler yapılır. Elma, armut, şeftali, erik, kayısı, çilek, kavun, karpuz gibi meyveleri de zevkle yeriz.

Ekmek, sebze ve meyveler bitkisel besinlerdir. Bitkilerden] „ sağlanan besinlere bitkisel besinler denir

 

 

Madensel Besinler

Bitkisel ve hayvansal besinlerden başka su ve tuz gibi maddelerde alırız. Su ve tuz madensel besinlerdir. Bu maddeler canlıların vücudunda olabileceği gibi hazır olarak doğada da bol miktarda bulunur.

Besinler, yapılarında bulunan besin maddelerine göre vücudumuzda iş görürler. Bir besinin içinde birden fazla besin maddesi bulunabilir. Her bir besin maddesinin vücudumuzda göreceği işler farklı farklıdır. Besin maddelerinin bazısı vücudumuza enerji sağlar. Bazı besin maddeleri ise yapıcı, onarıcıdır. Bazı besin maddeleri de vücudumuzdaki olayları düzenler ve bizi hastalıklardan korur.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
   
Custom Search
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek  alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz yada link verilmeksizin kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

                                     Copyright © 2012 calisma-kitabi.com

 

 

© calisma-kitabi.com