Sayfamızı Beğenin  

   
   
   

Çok Tanrıcılık (Politeizm)

Kullanıcı Değerlemesi:  / 0
Kötüİyi 
Detaylar

Çok Tanrıcılık (Politeizm)

Politeizm ne demektir?

Birden çok tanrının varlığına inanma; tanrısal gerçekliğin özü itibariyle bir değil de çok olduğunu savunan anlayıştır.

Politeizmde(Putperestlik) Allah anlayışı nasıldır?

Politeizme göre birden çok tanrı vardır ve tanrıların sayısı belirsizdir. Ayrıca çok tanrıcılık inancında tanrıların farklı görevleri bulunur ve her tanrının belirli bir görevi vardır. 
Bu inancı benimseyenler Allah'ın yaratıcı ve güçlü olduğunu kabul ederler. Ancak bunun yanında Allah'tan başkalarına olağanüstü güçler atfederek, onlardan yardım beklerler. Doğa güçlerini, ölüleri, bir takım hayvanları, ay, güneş, yıldız gibi gök cisimlerini tanrılaştırırlar. Eski Yunan mitolojilerinde oldukça yaygın olan inanç biçimidir.

Çok tanrıcılık nasıl ortaya çıkmıştır?

İnsanlar başlangıçta yüce bir yaratıcıya inanırken, zamanla değişik sosyal ve kültürel şartların etkisiyle tek tanrı inancından uzaklaşmışlardır. Bu durum onların başka bazı varlıklara yüce yaratıcıya ortak koşmalarına neden olmuş, böylece çok tanrıcılık veya putperestlik ortaya çıkmıştır.

İslam dininin çok tanrıcılığa bakışı nasıldır?

İslam dini çok tanrıcılığı Allah'a şirk koşmak (ortak koşmak) değerlendirmiştir ve şirkin her türlüsüne şiddetle karşı çıkmıştır. Allah'ın zatında, sıfatlarında ve fiillerinde eş ve ortak koşmaya, Allah'ın yanında başka ilahlar edinmeye "şirk", bu şekilde inanan kimseye de "müşrik" denir. Allah Kur'an'da "Allah kendisine ortak koşmayı elbette bağışlamaz" (Nisa suresi, 48) buyurarak, şirkin bağışlanmayacağını haber vermektedir.

Çok tanrıcılık hangi dinlerde görülür?

Çok tanrıcılık, eski Yunan, Mısır, Roma ve İslamiyet'ten önce Arap Yarımadası'nda çok yangındı. Günümüz dünya dinlerinden olan, Şintoizm ve Hinduizmde çok tanrıcılık inancı vardır.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
   
Custom Search
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek  alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz yada link verilmeksizin kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

                                     Copyright © 2012 calisma-kitabi.com

 

 

© calisma-kitabi.com