Namaz

Arif Nigar tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Namaz

Beden ile yapılan bir ibadettir. İmandan sonra yapılması gereken ilk ve en önemli farz beş vakit namaz kılmaktır. Namaz Miraç Gecesi’nde farz kılınmıştır. Yüce Allah şöyle buyurur: “Şüphesiz namaz, mü’minler üzerine belirli vakitlerde farz kılınmıştır.” (Nisa Suresi, 103. ayet) “Namazlarını titizlikle koruyup kılan kimseler cennetlerde ikram  göreceklerdir.” (Me’aric, 34-35)

Sevgili Peygamberimiz namazı “gözünün nuru” ve “dinin direği” olarak görmüş ve bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Sizden birinizin kapısı önünde bir nehir bulunsa ve o nehirde günde beş kez yıkansa üzerinde hiçbir kir kalmaz. Beş vakit namaz da buna benzer, Allah namazla günahları siler.”(Müslim, mesâcid)

Namaz çeşitleri nelerdir?

Namazlar, farz, vacip ve nafile namazlar olmak üzere üç çeşittir:

- Farz namazlar beş vakit namaz ile cuma ve cenaze namazlarıdır.
- Vacip namazlar vitir namazı ile Ramazan ve Kurban bayramı namazlarıdır.
- Farz ve vacip namazlar dışındaki namazlar ise nafile namazlardır.


Namaz için gerekenler şunlardır:

Abdest veya boy abdesti almak, vücudun, elbiselerin ve namaz kılınacak yerin temiz olması, örtünmek, kıbleye dönmek, namazın vaktinin girmiş olması, namaza niyet etmek, başlama tekbiri almak, namazda ayakta durmak, Kur’an’dan okumak, eğilmek (rükû), secde etmek ve namazın sonunda oturmaktır.

Niyet ve başlama tekbirinden sonra eller bağlanır, sübhaneke okunur. Eûzü besmele çekilip Fatiha ve bir sûre okunup rükûya eğilinir. Kalkılıp secdeye varılarak, 2 secde edilir. İkinci rekâta kalkıldığında besmele çekilip Fatiha ve bir sûre okunur, rükû ve secde ile devam edilir. Namazın biteceği oturuşta da Ettehiyyatü ile Salli-Barik ve Rabbena Âtina duaları okunur, selam ile namaz biter.

Namaz mü’minin miracıdır. İnsan, namazla iç aleminde Allah’ın huzuruna yükselir. Allah’ın yakınlığını ve sevgisini kazanır. Namaz insanı psikolojik bunalımlardan ve sıkıntılardan kurtarır. Kalbe sorumluluk duygusu yerleştirir. İnsana zamanını programlamayı öğretir. Temizlik alışkanlığı kazandırır. Kötülüklerden ve günahlardan uzak durmayı öğretir. Allah katında geçerli olan namaz insanı kötülük yapmaktan alıkoyan namazdır. “Sana vahyolunan Kitabı oku, namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, hayasızlıktan ve fenalıktan  alıkoyar.”(Ankebût. suresi, 45. ayet)