Sayfamızı Beğenin  

   
   
   

Kimyanın Temel kanunları

Kullanıcı Değerlemesi:  / 0
Kötüİyi 
Detaylar

KİMYANIN TEMEL KANUNLARI

 

Kimyanın Temel Kanunları Ve Kimyasal Hesaplama ,Kütlenin Korunumu Kanunu-Tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplamı her zaman ürünlerin kütleleri toplamini eşittir. Kimyasal tepkimelerde kütle enerjiye dönüşmez. Çekirdek reaksiyonlarında ise kütle -

 

KİMYANIN TEMEL KANUNLARI İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

 

1.X ve Y elementlerinden oluşmuş iki bileşikten birincisinin 2,24 g''ı 0,56 gram Y içermektedir.İkinci bileşiğin ise %60''ı X''tir.Her iki bileşikte Y elementi miktarları arasındaki katlı oran kaçtır?

cevap:1/2

 

2.MgO bileşiğinde magnezyumun oksijene kütlece birleşme oranı Mg/O=3/2 dir.6 gram magnezyumun yeterince oksijen ile tepkimesinden kaç gr magnezyum oksit oluşur?

cevap:10

 

3.Bir miktar hidrojen gazı 8 gram oksijen gazı ile su oluşturmak üzere birleşirken 7 gram hidrojen gazı artıyor.Başlangıçtaki hidrojen gazı kaç gramdır?(suyu oluşturan hidrojenin oksijene kütlece birleşme oranı H/O=1/8 dir.

cevap:8

4.Azotun iki ayrı oksidinden birinde 14 g azot gazı,8 g oksijen gazıyla,diğerinde 7 g az 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
   
Custom Search
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek  alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz yada link verilmeksizin kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

                                     Copyright © 2012 calisma-kitabi.com

 

 

© calisma-kitabi.com