Sayfamızı Beğenin  

   
   
   

Geometrik Şekiller

Kullanıcı Değerlemesi:  / 1
Kötüİyi 
Detaylar

GEOMETRİK ŞEKİLLER

Karenin bütün kenar uzunlukları birbirine eşittir.Bütün açıları diktir.

Dikdörtgenin karşılıklı kenar uzunlukları birbirine eşittir.İki kısa iki uzun kenarı vardır.Bütün açıları diktir.

Örüntü bloklarındaki karesel,dikdörtgensel ve üçgensel bölgeleri kullanarak süslemeler yapılır.Yalnız süsleme yaparken arada boşluk kalmayacak.

 

 

Geometrik bir şekilde komşu olmayan iki köşeyi birleştiren doğru parçasına köşegen denir.Kare ve dikdörtgende iki tane köşegen vardır.Üçgende köşegen yoktur.

Verilen bir şeklin katlama çizgisine göre katlandığında aynısının diğer tarafa eşit mesafede çıkmasına simetri denir.  Bu katlama çizgisinden katladığında iki şekil birbirinin tam üstüne yapışacak yani tam denk gelecek.Yada verilen şeklin, simetri aynasında yansıtıldığında aynadaki görüntüsü şeklin aynısı olur, işte bu görüntüye de simetri denir.

Karede 4 tane simetri doğrusu vardır.Dikdörtgende 2 tane simetri doğrusu vardır.Eşkenar üçgende 3 tane simetri doğrusu vardır.Çemberde sayılamayacak kadar fazla simetri doğrusu vardır.

Bir açısının ölçüsü 90 derece olan üçgene dik üçgen denir.Kare ve dikdörtgendeki köşegenler bu şekillerin içinde ikişer tane dik üçgen oluşturur.

Üçgende iç açıların ölçüleri toplamı daima 180 derecedir.

4.sinif_geometrik_sekiller


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
   
Custom Search
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek  alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz yada link verilmeksizin kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

                                     Copyright © 2012 calisma-kitabi.com

 

 

© calisma-kitabi.com